Almanya'da yılın en sıcak günü

Avrupa'nın tamamında etkili olan sıcak hava dalgası maddi kayba neden olmaya başladı. Almanya'da 39,2 santigrat derece ile yılın en sıcak günü kaydedilirken uzmanlar felaketlere karşı uyarıda bulunuyor.

Almanya 3 Ağustos 2018 23:48
Almanya'da yılın en sıcak günü
-A +A

Avrupa'da bir süredir etkili olan sıcak hava dalgası günlük hayatı olumsuz etkilerken, özellikle gıda ve taşımacılık sektörlerinde maddi kayba neden oluyor.

Almanya'daki Ren ve Elbe nehirlerinde su seviyelerinde ciddi düşüş nedeniyle balıklar nefes alamaz hale gelirken, haftasonu Hamburg kenti civarındaki göletlerden yaklaşık beş ton ölü balık toplandı.

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan İsviçre Balıkçılık Federasyonu Başkanı Philipp Sicher, "Önümüzdeki hafta gibi yakın bir zamanda bir trajedi yaşanabilir" açıklamasında bulundu.

Birçok yerde itfaiye görevlileri göletlerdeki oksijen miktarını yükseltmek için su pompalamaya başladı.

Almanya'daki nükleer santrailler, azalan ve ısınan su kaynaklarının reaktörleri ısıtmada yetersiz kalması nedeniyle üretim kapasitelerini azaltırken, ülkenin doğusundaki Oder nehrindeki taşımacılık faaliyetleri azalan su seviyesi nedeniyle durduruldu.

Öte yandan Almanya'da 2018 yılının en sıcak günü 39,2 santgrat derece ile Saksonya-Anhalt eyaletindeki Bernburg kasabasında kaydedildi.

Çiftçilerden hasat yardım talebi

Sıcak hava dalgasından dolayı tarım ürünleri hasadında da ciddi düşüşler yaşanıyor. Almanya Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukweid, çiftçilerin bu yılki hasadının geçen yıla göre yüzde 20 azalmasını beklediklerini söyledi.

Rukweid, son 12 haftada yağışların azalması nedeniyle kanola hasadında ise yüzde 30'luk bir azalma beklendiğini ekledi ve çiftçilerin, kayıplarının telafisi için devletten bir milyon euroluk finansal destek talebinde bulunduklarını belirtti.

Patates üreticileri de hasatlarında dörtte birlik bir düşüş beklediklerini ve önümüzdeki sene patates kızartmalarının sadece daha pahalı değil, aynı zamanda patateslerin boyutundaki küçülmeden dolayı daha kısa olacağını kaydetti.

Denizler de etkileniyor

Baltık Denizi'nin sularında olağanüstü bir ısınma yaşanırken, bazı noktalarda su sıcaklığının 23 santirgrat dereceyi geçtiği kaydedildi. Polonya'nın Baltık kıyısındaki 50 plaj ısınan sularda üreyen zehirli bir bakterinin yayılması nedeniyle halka kapatıldı.

Almanya'nın kuzeyindeki Wildeshausen'da bir otobüsün klimasının bozulması nedeniyle fenalaşan 20 çocuğa sağlık ekipleri müdahale etmek zorunda kaldı. İsviçre'nin Zürih kentinde de polis köpeklerine, asfaltın ısınması dolayısıyla patileri yanmasın diye özel ayakkabılar giydirildi. Ülkede ayrıca Çarşamba günü milli bayram vesilesiyle düzenlenecek havai fişek gösterileri, orman yangınlarının çıkma ihtimalinden dolayı bazı bölgelerde yasaklandı.
Deutsche Welle Türkçe

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%8)

  • Muharrem ince : 11 Oy (%92)

Arşiv