Hamburg'un ilk kadın başkonsolosu Yonca Sunel 'Eğitime yatırım geleceğe en iyi yatırımdır'

15 Aralık tarihinde Hamburg Başkonsolosu olarak görevine ilk kadın başkonsolos olarak atanan Yonca Sunel ,makamında kabul ettiği gazetehamburg'a açıklamalarda bulundu.

Hamburg 1 Ocak 2018 21:32
Hamburg'un ilk kadın başkonsolosu Yonca Sunel 'Eğitime yatırım geleceğe en iyi yatırımdır'
-A +A

 
Mücahit ERBEK/gazetehamburg


15 Aralık tarihinde Hamburg Başkonsolosu olarak görevine ilk kadın başkonsolos olarak atanan Yonca Sunel ,makamında kabul ettiği gazetehamburg’a açıklamalarda bulundu.
 
 
Sizi tanıyabilir miyiz?

1969 yılında İstanbul da doğdum. Çocukluğum ve gençliğim ufak bir şehirde geçti. Ardından 1986 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesine girdim.1991 yılında Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldum. Eğitimimi tamamladıktan sonra bir süre özel sektörde çalıştım. Kısa süre medya alanında da çalışmam oldu.
1994 yılında Dışişleri Bakanlığı’na girdim. Ankara’daki görevlerim sırasında Avrupa Konseyi ve İnsan Hakları Dairesi, Orta Asya ve Kafkasya Dairesi, Konsolosluk İşleri Dairesi ve son olarak Kültürel Diplomasi Dairesi’nde çalıştım.
Yurt dışında ilk görev yerim Düsseldorf Başkonsolosluğu’ydu. 1997-2000 yılları arasında Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda çalıştım. Burada çok anılarım oldu.2003-2007 yılları arasında Tiflis Büyükelçiliği’nde görev yaptım.2010-2013 yılları arasında Köln Başkonsolosluğu’nda Başkonsolos Yardımcısı olarak görev yaptım. Eşim Fırat Sunel de bir diplomat. İki çocuğumuz var. 
Hamburg ve Schleswig Holstenin benim için çok özel yerler
 


Hamburg Başkonsolosluğu’na atanmanız nasıl bir duygu

 Hamburg Başkonsolosluğu’na atanmam çok gurur verici, güzel bir duygu. Başkonsolosluklarda görev yapmayı seviyorum. Çünkü insanlarımıza hizmet vermeyi, bir arada olmayı çok seviyorum. Mutlu günleri kadar, üzüntülü günlerinde de insanlarımızın yanında olmak benim için çok önemli. Umarım Hamburg’da hep beraber güzel günler geçiririz.
Hamburg ve Schleswig - Holstein benim için çok özel yerler. Annem ve babam 1960’lı yıllarda Schleswig’e çalışmaya gelmişler. Sekiz yıl burada kaldıktan sonra kesin dönüş yapmışlar. Hatta babamın arkadaşları ben doğduktan sonra Türkiye’ye oyuncak bir bebek göndermişler. Adı “Juta”. Hala bu bebeğimi saklıyorum. Annemle babam bana hep Hamburg hikayeleri anlatırlardı. Dolayısıyla, Hamburg’a tayinimin çıkmasından mutlu oldum ve gurur duydum. Türkiyemizin en eski ikinci Başkonsolosluğunun ilk kadın Başkonsolosu olduğumu öğrenince daha büyük gurur duydum. 

Hamburg Başkonsolosluğu’n da görev süresince öncelikli hangi konuları ele almayı düşünüyorsunuz?
 
Önceliğim çocuklarımız ve gençlerimiz. Çok güzel örneklerimiz var. Öne çıkan genç politikacılarımız, bilim adamlarımız, mühendislerimiz, gazetecilerimiz ve sanatçılarımız var. Onlar gibi örnekleri artırmak önemli. Hep söylerim, yatırım yapabiliriz, ev alabiliriz, güzel arabalar kullanabiliriz, çok para da kazanabiliriz. Ama en güzel yatırım çocuklarımızadır. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek, bence hayatta yapabileceğimiz geleceğe yönelik en büyük yatırımdır. Ben özellikle eğitime yönelik çalışmaların öncelikli olmasını düşünüyorum. Bu konuda vatandaşlarımızla ve Sivil Toplum Örgütlerimizle, Alman makamları ile de bir arada çalışmayı arzu ediyorum.

 
‘Ana dil eğitimi çok önemli’


Önceliğimiz çocuklarımız olacak. Anadil eğitimi çok önemli. Çocuklarımızın Türkçe konuşmalarının, Türk kültürünü öğrenmelerinin çok büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Çocuklarımızın iyi eğitim almaları, iyi Almanca ile birlikte, bir o kadar da Türkçeyi konuşmaları, Almanya’nın eğitim imkanlarından tam olarak yararlanmaları, liseyi bitirdikten sonra doğru bir bölüm seçmeleri ya da mesleki eğitim alarak kolay iş bulabilecekleri sektörlere girebilmeleri çok önemlidir. Bu çerçevede, gençlerimizin başta Türk işletmelerinde olmak üzere meslek eğitimi yapmalarını sağlamak için bilgilendirilmelerine önem veriyorum. Çünkü gençlik yıllarında attığınız adımlar, yaptığınız tercihler, bütün hayatınızı, çocuklarınızın hayatını şekillendiriyor, hatta buradaki Türk toplumunu da etkiliyor. Herbirimiz birer birey olsak da, yaptıklarımız veya attımız adımlarla topluma karşı da bir sorumluluk taşıyoruz. Bu amaçla, çocuklarımızı, gençlerimizi ve velilerimizi bilgilendirmeyi hedefliyorum. 

Eğitim den bahsediyoruz. Bazı eyaletlerde şehirlerde halen eğitim ataşesi bulunmuyor. Atama yapılmıyor?

Eğitim Ataşesi atanması gerektiği konusundaki değerlendirmenize yüzde yüz katılıyorum. Eğitimcilerin velilerle konuşmaları, yaklaşımları farklıdır. Doğru mesajları, doğru bir şekilde, daha iyi verebilirler. Almanya’da Başkonsolosluklara atamalar yapılıyor. Hamburg’a da atama yapılmasını bekliyoruz.

Bence eğitim konusunda kadınlarımız önemli rol oynamaktadırlar. Eğer çalışmıyor ise çocukları ile ilgilenenler genelde kadınlardır. Okuldaki, veli toplantısına da giden genelde annelerdir. Özellikle kadınlarımıza yönelik bilgilendirme çalışmaları yapmak istiyorum. STK’ların da desteği ile vatandaşlarımızla biraraya gelmeyi istiyoruz. Evde düzgün Türkçe konuşulması, çocuklara kitap okuma alışkanlığının verilmesi çok önemlidir. Ancak bunları anne ve babalar yapmalıdır. Dolayısıyla velilerimizin bilgilendirilmesi özel önem taşımaktadır.
 
Hamburg Başkonsolosluğu binası ihtiyaca cevap vermiyor. Yeni bina alındı. Âmâ halen taşıma olmadı. Yeni binanın açılışı size nasip olur mu?

Eski bir binamız var. Merdivenlerden dolayı engelli vatandaşlarımız için de sorun taşıyor. Yaşlılarımız ve engelli vatandaşlarımız için hakikaten çok zor olduğunun farkındayım. Bekleme salonunda da bir takım sıkıntılar var. Yeni binaya taşıma sürecini tamamlamayı arzu ediyorum. Umarım bana o binanın açılışı nasip olur.
 
Vatandaşlarımıza Hamburg’un ilk kadın başkonsolosu olarak mesajınız var mı?
 
Hamburg Başkonsolosu olmaktan büyük onur duyuyorum. Vatandaşlarımıza hizmet verecek olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum. Layığı ile bu görevi yerine getirmeyi ümit ediyorum. Vatandaşlarımızın sorunlarına yardımcı olmaya devam edeceğiz. Hizmetin sonu olmadığını biliyorum. Her zaman daha iyisini, daha güzelini, her zaman daha yararlısını yapmaya çalışmak lazım. Umuyorum, Türk Toplumu olarak daha önemli başarıların altına imza atarız. Sıkıntılarımızı, sorunlarımızı çözmek için birarada çalışırız. Birlik ve beraberlik içinde oluruz. 
 
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

leyla aykut

10:32 12 Ocak 2018

hamburg,a hos-geldiniz ben cok mutlu oldum bir bayan bas konsolos . evet daha niye yeni binamiza gecemiyoruz .cok güzel derneklerle okullarla calisacaginizdan eminim. Allahim yar ve yardimciniz olsun insallah ,tekrar hos geldiniz
1000
Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv