Zafer ÖZPOLAT


Ödüllerin Değeri ve Namusu

Ödül vermek için belli kriterler oluşturulur, yarışmalar düzenlenir ve en iyilere jüri huzurunda ödüller verilirdi. Yediden yetmişe herkes, ödül almanın ve vermenin ne anlama geldiğini böylece kavrardı. Ancak, günümüzde bu durumun bozulduğu örnekler de mevcut. Bu bozulma, gerçekten can sıkıcı bir hal alıyor.


Eskiden ödül almak, gerçek bir başarıya işaret ederdi. Bir ödül, başarının ve o başarıyı elde eden insanın hakkıydı. Özellikle gazeteciler için ödüller çok önemliydi; zira bir haberi yazarken tüm varını yoğunu araştırmaya adayan genç gazeteciler için bu ödüller büyük bir anlam taşıyordu.

Ödül vermek için belli kriterler oluşturulur, yarışmalar düzenlenir ve en iyilere jüri huzurunda ödüller verilirdi. Yediden yetmişe herkes, ödül almanın ve vermenin ne anlama geldiğini böylece kavrardı. Ancak, günümüzde bu durumun bozulduğu örnekler de mevcut. Bu bozulma, gerçekten can sıkıcı bir hal alıyor.

Parayı Ver, Ödülü Al

Türkiye’de birçok kurum, kuruluş ve kişi tarafından parayı ver, ödülü al sistemi organize ediliyor. Muhteşem salonlarda gözde sanatçılar toplanarak ödül törenleri düzenleniyor ve ödüller dağıtılıyor. Bu, Hamburg'da iki yıldır bu tür bir organizasyonu yürüten bir gazeteci arkadaşımız için de geçerli. İş adamlığıyla ilgisi olmayan kişilerden para alarak onları yılın iş adamı yapacağını vaadediyor. Sonrasında bu kişileri Türkiye’ye götürüp ödüller dağıtıyor. Böylece, bir Ford araba satıcısı ya da bir işçi yılın iş adamı ödülü alabiliyor.

Bu gazeteci arkadaş, ödül törenlerini kendi sosyal medyasında paylaşıyor. Ancak Hamburg çevresi bu duruma pek hoşnut değil, zira herkes birbirini iyi tanıyor. Gazeteci arkadaş çevresinden gelen tepkilere ise bunun bir ticaret olduğunu söylüyor. Belki onun bakış açısından bu doğru olabilir ama gazeteci kimliğiyle halkın gözünde kötü bir imaj yaratıyor.

Gerçek Saygınlık Nerede?

Bu arkadaşımızın sosyal medya paylaşımlarına bakıyorum; gerçekten saygın genç iş insanları da bu ödülleri alıyor. Düşünüyorum, acaba bu iş insanları para ile aldıkları ödülden gerçekten haz duyuyorlar mı? Ben, haz duyacaklarına inanmıyorum. Bu arkadaşın kendilerini kullandığını er geç fark edecekler. Geçen yıl para ile ödül alan bir iş insanına sordum, "Abi hiç sorma, gaza geldim" demişti.

Ödüllerin Gerçek Adresi

İşin özü, yapma be arkadaşım. Para için insanlara ödül verme organizasyonunda yer almak sana yakışmıyor. Gazetecilik kimliğine, çevrene, sana yakışmaz. Yapma, gözünü seveyim yapma, ilerde çok başın ağrır. Bana "Görme, duyma" diyorlar, vallahi ben yapamıyorum. Ödüller adres değiştiriyor. Yurtdışında verilen ödüllere bakıyorum; o onun yakını, o onun siyasi düşüncesinde, o onun akrabası, onun kameramanı, spikeri... Gariban gazeteciler de böyle şerefsizce ödül alacaklarına şereflice gazetecilik yapsınlar. İnanın, en güzel ödül halkın ödülüdür.

M.R. ÖZBADEM
31.05.2024 14:42:08
Güzel bir vurgu ile anlamlı bir yazıyı bizim ile paylaştığınız için teşekkürler Zafer Bey. Evet! Dünya küçük. Hele Hamburg biz Hamburglular bir mahalle kadar küçük ve tanıdık. Verilen ödüllerin çoğunda görülüyor ki bir menfaatler zincirinin ağırlığı ve pası var. Bu arada bir kısım saygıdeğer ödülü veren ve hak eden ödül sahiplerini bu konudan uzak tutmak istiyorum. Genelde Siyaset çukurlarında planlanmış, menfaat ödüllerine dur diyebilmeliyiz...

M.R. ÖZBADEM
31.05.2024 14:50:23
Dünya küçük ve Hamburg ve çevresi biz Hamburglular için tam anlamı ile bir mahalle kadar küçük ve tanıdık. Kimin, kim ile ne gibi bir bağı ya da menfaati olduğunu da biliyoruz. Son dönemde verilen bazı ödüllerin anlamsızlığı ve bana göre geçersizliği hat safhada. Yarın sizde bir ödül töreni düzenleyip beni Almanya ve Avrupanın en iyi yazarı olduğunu ilan edebilirsiniz mesela. Toplumun temsilcisi olması gereken kesimlerimlerin bu tür oyunlara girmesi üzücü açıkçası. Yazınız için teşekkürler.

Adıyaman

20.07.2024

  • İMSAK 03:33
  • GÜNEŞ 05:14
  • ÖĞLE 12:38
  • İKİNDİ 16:30
  • AKŞAM 19:53
  • YATSI 21:27

Almanya'da Berlin ve Hamburg havalimanlarında küresel iletişim kesintisi nedeniyle uçuşlar yapılamıyor

Berlinli Öğrencilerden Rekor Başarılar

Wegner’den 20 Temmuz Açıklaması: "20 Temmuz 1944 Direnişinin Kadın ve Erkeklerinin Cesareti, Derin Saygıyı ve En Yüksek Takdiri Hak Ediyor"

2024'ün İlk Yarısında Hamburg'da 11.187 Bebek Dünyaya Geldi

Hamburg'da Güvenlik Sektöründe Maaş Artışı: Sosyal Daire'den Genel Bağlayıcı Karar

TFF'nin yeni başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, teşekkür konuşması yaptı: - "Ben kazanmadım, Türk futbolu kazandı"