9 Ocak 2018 13:05
-A +A
Özge ULUCADAĞ

KADIN HAKLARI

Özge ULUCADAĞ/ gazetehamburg.com

   Kadının tanımı dişi cinsinde olan insandır. Genel anlamda anlayışlı, sabırlı, fedakar, yaşam ve mutluluk kaynağı olarak tarif edilen kişidir. Özel anlamda adına şarkılar söylenen; şiirler yazılan; hayatın manası yaşama sebebimiz; kimi zaman ay yüzlü dediğimiz, kalbimizin sahibi ömrüm deyip bağrınıza bastığınız kadınlarınız. Eşiniz, kızınız, bacınız, anneniniz… Peki bunların haklarını yeteri kadar koruyabiliyor musunuz? Yoksa kendilerini korumak zorunda mı kaldılar?..
   Fransız devrimiyle birlikte üç ana ilke kabul edildi. (14 Temmuz 1789) Eşitlik, kardeşlik, özgürlük… Diğer ülkelere de yayılan bu ilkeleri herkes benimsedi, uyguladı. Kadının toplumdaki yeri belirlenmeye başladı. Eşitlik konusuna; erkek- kadın eşitliği şeklinde baktığımızda ne kadar yol alındı?                                            Eşitlik insan haklarının içinde olsa da kendi içinde kadınları ilgilendiren bir konu oldu. Bu da kadın haklarının temelini oluşturdu. Kadınlar bir araya gelerek gönüllü çalışmalar yaptılar. Dernekler, federasyonlar, vakıflar kurdular. Haklarını bu yollar ile arayıp birbirlerine destek, yardımcı oldular. Güçlü sivil toplum kuruluşları meydana getirip yönetimlerde söz sahibi olmaya başladılar.
   Bu çalışmalarda yer alan kadınlardan biri olan Hollanda’nın Leiden Üniversitesi Kadın Araştırmaları Bölüm başkanı Prof.Dr.Joyce V. Outshoorn'dur. Aynı zamanda Joke Simit Enstitüsü Çalışmaları Bölümü’nün de yöneticiliğini yapıyor. Avrupa Birliği Üyesi ülkelerinin kadın hakları ile ilgili çalışmalarında bulunuyor, konferanslar düzenliyor. Kadınların politikada çoğunluk olarak yer almasının gerekliliğini problemlerin çözümü olarak görenlerden birisidir. Hollanda da bir isim daha söylemem gerekirse genç nesil kadın hakları temsilciliği yapmış Türk kızımız Zehra Sarıaslan. Hollanda’nın Harderwijik şehrinde yaşayan bu genç kızımız ‘ kadın hakları ve genç kuşağın sorunları’ adlı makalesi ile Hollanda BM Gençlik Temsilciliği yarışmasını kazanmıştır. Hollanda’yı Birleşmiş Milletler’de iki yıl temsil etmiştir. Sarıaslan “Dünya genelinde bulunan parlamentolardaki ortalama kadın üye oranı, yüzde 20’nin biraz üzerindedir. Haydi, kadınları destekleyerek ve onlara ekonomik güvence ve sosyal haklar sağlayarak, çalışmayı ve üst düzey görevler icra etmeyi kadınlar için kolaylaştıralım. Bu hedefe ulaşmak için, ulusal ve uluslar arası düzeyde gözetleme ve hesap verme mekanizmalarına ihtiyacımız var.”  diyerek kadının politikada bulunmasının gerekliliğini ifade etmiştir.
   Almanya’da 16 Aralık 2017 tarihinde toplanan ASF Lübeck il teşkilatının çalışma programında katılan SPD üyesi Gabriele Hiller-Ohm “SPD ‘li kadınların Federal Meclis’te yüzde 40 oranında temsil edildiklerini söylemiştir.” Toplantıda fikir olarak ortaya çıkan ise toplumda kadının sosyal ve ekonomik alanda erkekler kadar eşitlik haklara sahip olmadığı ve siyasi mücadeleye katılmaları gerektiği sonucudur.                              Federal Meclis’te partilerin kadın temsilcileri olarak oran dağılımı yeşiller partisi yüzde 50’yi geçmiştir. Sosyal demokrat partisi (SPD) yüzde 40. Liberal partide (FDP) ise oldukça azdır.                                             Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Angela Merkel 2015 yılında “HAYIR, HAYIRDIR./ NEIN IST NEIN”  yasasını getirmiştir. Kadının istemiyorum demesi ile bu yasa yürürlük kazanmaktadır. Son yıllarda artan sözlü sarkıntılık, bedensel taciz ve tecavüzde dahil bu yasa ile birlikte en az 6-7 yıldan başlayan cezaların olması suç oranlarını azaltmıştır.  Bu da demek oluyor ki yöneticilerin kadın olması kadınlar için ne kadar önemli!.
Türkiye’de ise 1954 yılında kurulan Kadın Haklarını Koruma (Association of Women’s Rights Protection) derneğinin çalışmaları övgüye değer niteliktedir. Genel başkanlığını rahmetli av. Gönül İşler’ in yaptığı zamanlarda güzel çalışmalara imza atmış, dernek 22.03.2016 da Gönül İşler vefat edince yerine Av. Necmiye Özkul seçilmiştir. Dernek Başkanının 12 Nisan 2008 yılında yayınladıkları basın bildirgesinde adaletsizliğin ancak seçim yasasının değişmesi ile sağlanabileceği belirtilmiştir. O da 3 aşamayla belirlenmiş:
1-Dar bölgeli iki turlu seçim ve senato,                                                          
2-Milletvekili adaylarının Cumhuriyet Savcılığı’ndan getirecekleri temiz kağıdı,                                                                                                             
3- Kadın adaylara yüzde 30 Kota.                                                                                  
 Yapılan çalışmalar ile ilgili daha geniş bilgi edinmek isteyen kadın hakları koruma der.org sitesini ziyaret edebilir.
25 Ekim 2017 tarihinde yeni bir parti kuruldu. Bu partinin adı  “İYİ PARTİ.”  İyi partinin Genel Başkanı Meral Akşener’dir. Bir kadın başkan olarak partisinin kuruluşunda kadın kotasını yüzde 25 olarak açıkladı. Sayın Meral Akşener “Kadınlarımızın yaşam biçimine ve kıyafet seçimine müdahale etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Ülkemizin kadınlarının sosyal, ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda özgürce ve eşit şekilde var olmasının teminatı İyi Parti’dir.” diyerek güzel bir başlangıç yapmıştır. Geleceğin genç kadınları Türkiye adına ondan çok umutludur. Sözler, vaatler yazıya kanunlara dökülürse sözüne güvenebiliriz.
   Ülke olarak tüm dünya kadınlarının haklarını savunacak koruyacak misyonu üstlenmeliyiz. Kadın hakları konusunda uluslararası alanda ciddi yaptırımlar, kanunlar hazırlamalıyız. Bu kanunların toplumda uygulanabilirliğini uyumluluğunu sağlamalıyız.
  Sevgili okuyucularım ben kadın hakları savunuculuğu için kadın yazarların artmasının çok önemli olduğuna inanıyorum. Gördüğünüz duyduğunuz haksızlıkların takipçisi olunuz ilgili makamlara ulaşmaya çalışınız.
                                                                            SEVGİLERİMLE

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

Duyurular
Arşiv